Wicksell ve İktisadi Görüşleri

0
91
Knut Wicksell

Matematik ve fizikçidir. Radikal görüşleri vardır. Hem Avusturya okulunu hem de Keynesi etkilemiştir.

Katkıları

  • Denge fiyatının oluşumunda veya birikimli enflasyonist hareketlerin ortaya çıkmasında faiz oranını analiz etti.
  • Fiyat istikrarını sağlamada, hükümetin ve Merkez Bankasının potansiyel rolünün ortaya konmasını söyledi.
  • Makro-ekonomik denge için tasarruf yatırım yaklaşımını savundu.

Fiyat Seviyesindeki Değişme

“Ekonomide fiyatlar neden topluca yükselir veya düşer?” çözüm için 2 tane faiz teorisi geliştiriyor. Bunlar eşitse ekonomi dengededir.

Doğal Faiz Oranı: Normal faiz oranı, sadece bireyler arasındaki kredi alışverişlerine uygulanır.

Piyasa Faiz Oranı: Banka faiz oranı, bankalar tarafından belirlenir.

Ekonomideki dalgalanmaların sebebi doğal ve piyasa faiz oranının farklılaşması.

Piyasa faiz oranı < Doğal faiz oranı olursa: Bireyler tasarruf yapmaktan vazgeçer, tüketim mallarına ve hizmetlerine yönelen talep artar. Üretim faktörlerinin geliri yükselecek, artan gelirin harcamasıyla fiyatlar yükselecek. Fiyatların artışı beklentisi enflasyonu tetikler. Denge bozulacak ve fiyatlar yukarıya doğru hareket edecektir.

Piyasa Faiz Oranı < Doğal Faiz Oranı olursa: Fiyatlar seviyesi düşer. Tasarruflar artar, yatırım harcamaları azalır. Milli gelir azalır. Sonra da tüketim mallarının fiyatı düşer. Bu da deflasyonist süreci başlatır. Ve gelecekte fiyatların düşeceği beklentisi deflasyonu derinleştirir.

Kamu Politikasının Gerekliliği

Hükümetin ve Merkez Bankası fiyat istikrarını sağlamada oynadığı rolü faiz teorisiyle ortaya çıkarmıştır. Konjonktürel dalgalanmaların temel sebebi teknolojik ve ticari gelişmelerin artan nüfus ihtiyaçlarını karşılayacak hızda olmamasıdır. Bankaların mal fiyatlarını artırmayan ve azaltmayan bir kredi faiz oranı belirlemelerini savundu. Fiyatlar istikrarlı tutulduğu müddetçe kredi faiz oranı doğal faiz oranı ile ortak hareket edip, eşitlenecektir. Artan üretim ve altın stokunun enflasyona yol açıp faiz oranının düşmesine ve fiyatlar genel seviyesinin yükselmesine yol açmasından korkmuş bu nedenle altın para basımının askıya alınıp kağıt para standardının geçilmesini savunur. Kamu müdahalesi gereklidir.

Zorunlu Tasarruf

Bentham da daha önce vergileri ve kağıt parayı zorunlu tasarruf olarak niteledi. Satın alma gücündeki azalma durumudur. Tüketim mallarının fiyatı artınca tüketimi kısmış olursunuz. Tüketim harcamalarının kısılması yatırımları finanse edecek tasarrufların zorunlu olarak doğmasına yol açacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz