Turnagiller

0
22
Turnagiller

Hayvanlar alemi turnamsılar. Turnagiller büyük ve uzun gagalı bir kuş türüdür ve dünyanın her bölgesinde bulunur. Turnagiller’in bugün 15 farklı türü vardır ve birbirlerine benzemelerine rağmen diğer uzun boyunlu kuşlar ile akraba değildir örneğin balıkçıl. Turnagiller Antarktika ve Günay Amerika dışında kalan her bölgede bulunurlar. Bu kuş türü Kuzey ve Güney Yarım küre boyunca ılıman sulak ve bataklık bölgelerde yaşar.

Turnagiller büyük boyutlu kuşlardır ve boyu ortalama 1 metreyi bulur. Ancak bazı turnagiller türü Doğu Asya da bulunan kırmızı taç turna kuşu 1.5 metreye kadar büyüyebilir. Bu türler çok büyük kuşlar olmasına rağmen diğer turnagiller türleri biraz daha küçük olur. Turnagiller büyük olmasına rağmen her şeyi yiyen bir kuş türüdür ve hem bitkiler hemde hayvanlar ile beslenir. Bu kuş türü suya yakın bölgelerde bulunur ve turnagiller çeşitli bitkiler (tahıl ve ağaç kabuğu gibi) ile birlikte böcek, balık, kurbağa da dahil olmak üzere sucul organizmalar ile beslenir.

Turnagiller büyüklüğü nedeniyle doğada bir çok hayvan tarafından av edilmektedir. Bu hayvanlar tilki, yaban kedisi ve baykuş, kartal gibi büyük yırtıcı kuşlardır. Bu canlıların üreme sezonu tam olarak turnagiller türlerine bağlı olmasına rağmen bu kuş türü genellikle sıcak yaz aylarında ürer. Dişi turnagiller genellikle ağaçlara geniş yuva inşa eder ve dişi turnagiller 3 ile 5 yumurta bırakır. Yavru turnagiller yumurtadan çıktıktan sonra yetişkin olana kadar annesi tarafından büyütülür ve yetişkinliğe ulaştığında ailesinden ayrılır.

Bugün 15 turnagiller türü vahşi hayatta savunmasız ve tehlike altında olan türlerdir. Dünyada turnagiller nüfusu gün geçtikçe azalmaktadır. Bunun nedeni olarak kirlilik ve doğal yaşam alanlarının yok edilmesinden kaynaklanmaktadır. Ortalama bir turnagiller’in boyutu 1 metre ile 1.5 metre kanat uzunluğu 1.8 metre ile 2.4 metre ağırlığı ise 3.7 kg ile 10 kg arasında değişir. Bu kuş türü 15 ile 30 yıl arasında yaşam sürer. Doğada beyaz, siyah, gri, kahverengi, kırmızı ve mavi renkte bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz