Normal Maliyet Yöntemi

1
268
Normal Maliyet Yöntemi
Normal Maliyet Yöntemi

NORMAL MALİYET YÖNTEMİ

Direkt ilk madde ve malzeme, Direkt işçilik ve genel üretim giderlerinin tamamını, sabit genel üretim giderlerinin ise kullanılan kapasiteye düşen bölümünü üretim maliyetlerine yükleyen yöntemdir. Yöntemde boş kapasiteye veya kapasitenin aşılan kısmına düşen sabit genel üretim giderleri “kapasite sapması” adıyla ayrılarak kayıtlar denkleştirilir.

– Direkt ilk madde ve malzeme giderleri -Üretim maliyeti

– Direkt işçilik giderleri -Üretim maliyeti

– Değişken genel üretim giderleri -Üretim maliyeti

– Sabit genel üretim giderleri -Üretim maliyeti ve Kapasite sapması

Yöntem, sabit genel üretim giderlerinin belli bir kapasite yaratmak veya var olan kapasiteyi sürdürmek için yapıldığını, bu nedenle de söz konusu giderlerin üretim maliyetlerine kapasiteden yararlanma oranına öre yüklenmesi gerektiğini kabul etmektedir. Normal maliyet yönteminde, sabit genel üretim giderlerinin sadece kullanılan kapasiteye düşen bölümünün üretim maliyetlerine yüklenmesi, fiili üretimin kapasiteden farklı olduğu dönemlerde kapasite sapmasının ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Kapasite sapması =(Kapasitedeki üretim – fiili üretim) x Kapasitede birim başına sabit GÜG(genel üretim giderleri).

Sol menüden “Değişken ve Tam Maliyet Yöntemine” ulaşabilirsiniz. Mobilden giriyorsanız sayfanın en altına doğru gitmeniz gerekmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz