Konkordato Nedir?

0
8
Konkordato Nedir
Konkordato Nedir

KONKORDATO NEDİR?

Son günlerde televizyon ekranlarında sıkça duyduğumuz şirketlerin konkordato vermesi ile ilgili birçok kişi konkordato nedir? Sorusunu sormaktadır. Konkordato işleminin kısaca tanımını yapmak gerekirse bir şirketin mevcut borçlarını ödeyememesi durumunda alacaklılara karşı belirli periyotlar halinde ödeme yapma isteğini mahkemeye taşıyarak işi yasallaştırması durumuna konkordato denir.

KONKORDATO NASIL YAPILIR?

Şirket batık duruma geldiyse yani iflas ettiyse eğer, alacaklılar borçlar için ödeme talep ederler. Borçları bir seferde ödemekte zorlanan bu şirketler konkordato yoluna başvuru yaparak borçların yapılandırılması ve ödemelerin periyotlandırılmasını talep etmektedir. Ticaret mahkemesine başvuru yapılarak alınan karar sonucunda borcun 2/3 oranında bedeli ödenmesi şart koşulur ve böylece dürüst ve borcunu ödemek isteyen işletme sahiplerinin korunmasını sağlar.

Konkordato sisteminde anlaşma sadece mahkeme yolu ile gerçekleşebilir. Mahkeme kararı sonucunda mevcut şirketin mevcut gelir kaynakları tespit edilerek borç ödemesi taksitlendirilir. Sonrasında ödeme sürecine geçilir. Bu sistem ile haciz işlemi gerçekleşmez. Böylece hem alacaklının hem borçlunun hakkı korunmuş olur.

KONKORDATO BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Ödemelerini yapmakta zorlanan işletme sahipleri İcra Tektik Hakimliğine başvuru yaparak konkordato isteyebilir. Konkordato’nun kabul edilebilmesi için borçlunun ödeme sürecinde plan ve projesini sunmasını ve bu miktarların varlığını kanıtlaması gerekmektedir. Konkordato’nun gerçekleşmesi için tüm şart durumlarının gerçekleşmesi gereklidir. Ayrıca borçlarının en az %50’sini ödemeyi kabul etmesi gerekmektedir. Eğer borçluya ait mal varlığı borcun %50’sinden fazla ise mal varlığı oranında ödemeyi taahhüt etmelidir. Mahkeme mehil verir ve konkordato sürecinde işlemlerin takibi için konkordato komiseri tutar ve işlem – ödeme süreci başlamış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz