Kızıl Tilki

0
140
Cüce Tilki

Kızıl tilki, köpekgiller (Canidae) ailesinin en çok bulunan tilkisidir. Bu tilki türü bayağı tilki olarak da bilinir. Avrupa bölgesinde en çok rastlanan köpekgil türüdür. Bu sebeple Avrupa bölgesinde tilki olarak akla ilk türdür.

Kızıl Tilki Özellikleri 

Kızıl tilkinin boyu ortalama  kuyruğu ile birlikte 75 cm uzunluğunda, boyu 40 cm ve ağırlığı ise 7 ile 9 kg arasında değişir. Bu tilki türünün alt kısmı beyaz, bacaklarının alt tarafı siyah, üst tarafı ise kızıl renklidir. Kızıl tilkinin post renkleri bölgelere göre değişebilir; üst tarafı bazen kahverengine yakın kırmızı ve ya kavuniçi ve alt tarafı gri renk ve ya kar beyazı renkte olur. Bu tilki türünün sırtında siyah çizgi vardır bazen tamamen siyah ya da gri renkli olanı da görülebilir.

Kızıl Tilki Dağılımı

Kızıl tilki dünyanın geniş  bir bölümüne yayılmıştır; Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika bölgelerine. İngilizler kızıl tilkiyi av hayvanı olarak Avustralya’ya götürmüş  ve bu tilki türü oraya yayılmış  günümüze kadar ekolojik bir sorun olmuş , Avustralya’nın bir çok yerli küçük hayvanların nesline son vermiş tir.

Kızıl Tilki Yaşam Alanı

Kızıl tilki farklı yaşam bölgelerine uyum sağlayabildiği için bu tilki türüne değişik bölgelerde rastlanabilir. Tarlalarda, ormanlarda, kırlarda yaş amayı severler fakat şehir içlerinde ve kenarlarında daha fazla kızıl tilkiye rastlanır. Kızıl tilki şehirlerde keme, tavşan, güvercin ve fare nüfusunu kontrol altında tutar ve insanlar için faydalı olur. 

Kızıl Tilki Yaşam Şekli 

Kızıl tilki gece avlanmaya çıkan bir et ve ot yiyen hayvan türüdür. Avlanmaya yalnız çıkarlar. Dişi kızıl tilki yavrularına avlanmayı öğretirler.

Kızıl Tilki Beslenme 

Kızıl tilki kemirici hayvanları tek bir hızlı ısırık ile öldürürler. Bu tilki türü küçük canlılar, bitkisel gıda ve leş  ile beslenirler. Balık, tavuk, kuşlar, tavşan ve böcek ile de beslenir. Ayrıca domuz ve geyik yavrularını avladıkları da görülür bunun yanında amfibyum ve sürüngen türleri de yiyebilirler. 

Kızıl tilki bir yılın çoğunluğunu tek başına geçirir. Orta Avrupa bölgesinde Ocak ile Şubat ayları, Güney Avrupa bölgesinde ise Aralık ile Ocak aylarında ürerler.Bu zaman dilimlerinde erkek kızıl tilki diş i kızıl tilkiye kur yapar ve bu diş i ile çiftleşir. Erkek kızıl tilki diş i kızıl tilkinin yanında kalır ve yavru bakımında diş isine yardımcı olur. 
Diş i kızıl tilki 50 gün süren gebelik döneminden sonra 3 ile 5 arasında yavru doğurur. Bu yavru kızıl tilkiler hayatlarının ilk iki haftası boyunca kördürler ve 4 ile 6 hafta boyunca emzirirler. Bir ay sonra ise yavru bulunduğu mağaradan dış arı çıkar. Eğer diş i kızıl tilki ölür ve ya ölecek durumda olursa yavru kızıl tilkinin bakımını erkek kızıl tilki tek başına da yerine getirebilir. Yavrular dört hafta sonra annelerinden özgürlüğe ve 10 ay sonra üreyebilecek olgunluğa ulaşır. Yavru bir yaşına varınca annelerini terk eder. Bu canlılar 12 yaşına kadar yaşayabilirler. 
Kızıl Tilki Düşmanları

Kızıl tilki kartal, puhu, vaşak, kurt ve insanlar tarafından av edilmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz