Haberciliğe İlk Adım: Gazete

0
7
Haberciliğe İlk Adım Gazete

Haberciliğe İlk Adım: Gazete

Gazete, yazınsal, toplumsal ve kültürel açılardan basılı kitaptan daha önemli bir buluştur. Diğer kültürel iletişim biçimleriyle karşılaştırıldığında gazetenin farklılığı birey olarak okura yönelmesine, kaynağını gerçeklikten almasına, kullanışlılığına, atılabilirliğine, dînî olmayışına ve meslek sahipleri ile kent merkezli iş dünyasından oluşan yeni sınıfın ihtiyaçlarına uygunluğuna dayanmaktadır. Gazetenin üstünlüğü teknolojisinden ya da dağıtım olanaklarından değil, değişmekte olan ve daha özgürlükçü bir sosyo-politik niteliğe sahip bu farklı sınıf için sağladığı kolaylıklardan kaynaklanmaktadır.

İnternetle Rekabete Rağmen Gazete Tirajları Artıyor

Dünya Gazeteler Birliği’nin dünya basınının tirajlarına yönelik olarak her yıl yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre gazete tirajları bütün dünyada artmaktadır. Birliğin araştırmaları, gelişmekte olan ülkelerde tirajın 2004 yılında önceki yıla kıyasla 2.1 oranında yükseldiğini; 1999 yılında tüm dünyada 374 milyon insan gazete satın alırken bu rakamın 2004’te 395 milyon olduğunu göstermektedir. Ayrıca, son beş yılda Kuzey Amerika ülkeleri dışında tüm ülkelerin gazete satış oranları 9.48 oranında artmıştır.

Dünya Gazeteler Birliği Başkanı Timoty Baild, dünyadaki pek çok gazetenin yeni ekler, yeni tasarımlar, yeni başlıklar, yeni yayın politikaları ve daha iyi dağıtım olanaklarıyla önemli atılımlar yaptığını; elektronik basının, özellikle de internetin rekabetine karşılık gelişmiş ülkelerde gazetelerin ciddi bir direnç gösterdiğini, gelişmekte olan ülkelerde ise tirajların artmaya devam ettiğini ifade etmektedir. Başkan Baild, gazete satışlarındaki bu artışın reklam gelirlerine de olumlu bir etki yaptığını, basın kuruluşlarının en önemli gelir kaynağı olan ilan ve reklam gelirlerinde de önemli bir artış sağlandığını belirtmektedir.

Yeni iletişim teknolojilerinin gazetelere tiraj kaybettirebileceği uzun zamandır tartışılan bir mesele olmuştur. Özellikle internetin ucuz, hızlı ve kullanımı kolay bir araç olması nedeniyle haber ve yorumları takip etmede hayli kullanışlı olacağı ve gazete satışlarını olumsuz etkileyeceği vurgulanmaktadır. Dünya Gazeteler Birliği’nin her yıl düzenli olarak yaptığı araştırmalar ise, gazetelerin insanların günlük yaşamında haber ve bilgi kaynağı olarak öneminin azalmadığını aksine gittikçe arttığını göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz