Dodo Kuşu

0
125
Dodo Kuşu

Dodo kuşu orta ölçekli uçamayan bir kuş türüdür. Dodo kuşu 1590 yılında Afrika Kıtasında bulunan Mauritius Adasında keşfedilmiştir. Keşfedildiği tarihten yaklaşık yüz yıl sonra 1681 yılında neslinin tükendiği bildirilmiştir. Dodo kuşu hindi büyüklüğünde gövdesi olmasına rağmen Dodo kuşunun küçük kuşlar (güvercin ve türleri) ile akraba olduğu düşünülmektedir. Dodo kuşu Hint Okyanusunda bulunan Mauritius adasında tropikal ormanlarda yaşamıştır.

Dodo kuşunun büyük bir vücudu, güdük küçük kanadı, kavisli kuyruğu, kısa bacağı ve büyük bir gagası vardır. Dodo kuşunun büyük kavisli gagası bu kuş türünün en belirgin özelliklerinden biridir. Dodo kuşu gri, beyaz, kahverengi ve siyah renklerde tüylere sahiptir. Kanatları olmasına rağmen Dodo kuşu uçamaz ama bu kanatlar Dodo kuşunun yuvarlak olan vücudunu dengede tutmasını sağlar.

Dodo kuşu Tambalacoque (Dodo ağacı olarak da bilinir) ağacından düşen olgun meyveleri yiyerek beslenir. Bu uzun yaşayan ağaç kendi türünün varlığı için Dodo kuşuna bağlıydı şuan yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu ağacın tohumu sadece Dodo kuşunun sindirim sisteminden (tohumun çok kalın bir kabuğu vardır) geçtikten sonra çimlenme (filizlenme) oluyordu. Dodo kuşunun neslinin tükenmesi karşısında Tambalacoque ağacı da tehlike altındadır.
Dodo kuşu hiçbir hayvan tarafından tehdit edilmediğinden zemin üzerine yuvalarını yaparlar ve tek yumurta yumurtlayarak kuluçkaya yatarlardı. Dodo kuşunun kuluçka dönemi 4 ile 6 hafta olduğu ve Dodo civciv yumurtadan çıktıktan sonra büyüyene kadar annesi tarafından yetiştirildiği tahmin edilmektedir. Dodo kuşu ortalama 10 ile 30 yıl arasında yaşadığı tahmin edilmektedir.
Dodo kuşu arkadaş canlısı uysal bir kuştur ve Avrupalı işgalciler adaya geldiklerinde bu kuşlar insanlardan kaçmamış onları bir tehdit olarak görmemiştir. Bu kuş sadece insanlar tarafından değil insanların yanında getirdikleri köpek, kedi ve maymun gibi hayvanlara da av oluyordu. İnsanlar ve hayvanlar bu kuşları kolaylıkla avlamış ve yaklaşık 200 yıl içerisinde bu kuş türünün yok olmasına sebep olmuşlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz