Afgan Tilkisi

0
55
Afgan Tilkisi

Afgan Tilkisi

Afgan tilkisi, köpekgiller (Canidae) ailesine ait bir tilki türüdür. İran ve Ortadoğu yaşam alanını oluşturur. Aynı zamanda yerel halk tarafından asil tilki, köpek tilkisi, ak tilki, siyah tilki gibi isimlerle de anılır. Yapı olarak oldukça küçüktür.

Yaşam Alanı

Afgan tilkisi dağlık, kayalık ve kurak bölgelerde yaşar. Dağlık bölgelerde 2000 metre yükseklikte, çöllerde ve bozkırlarda görülür. Asya’nın bir bölümünü kapsayan ve Arap yarımadası boyunca uzanan Afganistan, Mısır, Türkistan, İran, Pakistan, Filistin ve İsrail devletleri boyunca geniş bir bölgede yarı kurak alanlar, bozkır ve dağlık alanlarda yaşamını sürdüren bir hayvandır. Ayrıca Arap yarımadasında Suudi Arabistan, Umman, Yemen ve Ürdün bölgelerinde de görülmüştür.

Fiziksel Özellikleri

Diğer çölde yaşayan tilkiler gibi Afgan tilkisi de büyük kulaklara sahiptir. Bu sayede ısıyı vücuduna eşit bir şekilde dağıtarak vücut ısısını dengede tutar. Diğer çöl tilkilerinden farkı ise patilerinin çevresinde kıl yoktur. Bu kıllar sıcak çöl kumlarından ayakları korumaya yardımcı olur. Kuyruk uzunluğu neredeyse boyuyla eşit uzunluktadır. Üst post rengi güneş yanığı rengindedir. Alt tarafı ise beyazdır. Kuyruğu siyahtır ve beyaz halka şekli vardır. Köpekgiller ailesi içerisinde çöl tilkisinden sonra ikinci en küçük tilki türüdür. Boy uzunluğu ortalama 42 santimetre, kuyruk uzunluğu 30 santimetre ve ağırlığı ise 0.9 ile 1.5 kilogram arasındadır.

Yetenekleri

Afgan tilkisi ayağının altında yumuşak patileri vardır ve bu patiler tüysüzdür. Ayrıca kedilerin ki gibi tırnaklara sahiptir bu tırnaklar oldukça keskindir. Sahip olduğu keskin tırnaklar sayesinde tırmanma ve zıplama yeteneği gelişmiştir. Kayalıklara kolayca tırmanabilir ve aynı zamanda zıplayabilir. Kayaların 3 metre kadar üstüne zıplayabilir. Bu zıplama yeteneği tırmanmasını da kolaylaştırır. Özellikle ufalanan kayalıklar üzerinde zıplayarak yukarı doğru kolay bir şekilde tırmanabilir. Uzun gür kuyruğu ise bu canlının dengede kalmasını sağlar.

Beslenme

Afgan tilkisi hem etçil hem de otçul bir hayvan türüdür. Fakat diğer tilkilere oranla daha çok otla beslenir. Genel olarak çekirdeksiz üzüm, erişmiş kavun ve yaprak soğanı ile beslenir. Bunların yanında böcek çeşitleri ile de beslenir. Diğer çölde yaşayan canlılar gibi Afgan tilkisi de su ihtiyacını yediği bitkilerden sağlar. Üreme Afgan tilkisi tek eşle çiftleşir. Ocak ile Şubat ayları arası çiftleşme dönemidir. Bu çiftleşme döneminden sonra dişi 50 ile 55 gün kadar gebelik dönemi geçirir ve daha sonra 2 ile 4 arasında yavru dünyaya getirir. Anne tilki yavrularını 6 ile 8 hafta boyunca emzirir. Yavrular 8 ile 12 ay arasında cinsel olgunluğa erişirler. Yaşam süreleri 4 ve ya 5 yıl kadar sürer. Fakat bazı bireylerin 10 yıla kadar yaşadığı da olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz